نصب ترموستات

نصب ترموستات

راهنمای نصب ترموستات

قبل از اینکه به نصب ترموستات  ( Thermostat)بپردازیم، اجازه بدهید نگاهی کوتاه به تعریف ترموستات داشته باشیم. ترموستات دستگاهی است که عملکرد اصلی آنها کنترل عملیات سیستم هایHVAC ، تنظیم حرارت یا خنکی در صورت نیاز است. فن آوری های امروزی تأثیر قابل توجهی در طراحی ترموستات داشته اند. ترموستات های قابل برنامه ریزی و هوشمند وظیفه حفظ درجه حرارت دلخواه شما را در محیط داخلی ارائه می دهند. همچنین ویژگی ارزشمند دیگری نیز دارند و آن برنامه ریزی و قابلیت تعریف بالا و پایین بردن اتوماتیک دمای تأسیسات است. تولید کنندگان این حوزه مدعی هستند که برای هر درجه کاهش ترموستات در زمستان، سه تا چهار درصد صرفه جویی انرژی به همرا ه دارد.

مراحل نصب ترموستات

در نصب‌ترموستات معمولا چند گام مهم توصیه می شود:

1) مرحله اول: برق را قطع کنید. در ابتدای کار، لازم است که منبع تغذیه هر واحد متصل به ترموستات، از جمله AC  و کوره را خاموش کنید. این کار با چرخاندن کلیدهای مورد نظر در جعبه برق و یا خارج کردن فیوز از جعبه فیوز انجام می شود. با چرخاندن ترموستات به سمت روشن کردن حرارت و یا تهویه مطبوع، اطمینان حاصل کنید برق در سیستم جریان ندارد.

2) مرحله دوم: در نصب‌ترموستات ترموستات قدیمی را از جای خود خارج کنید. لازم است این مرحله را کامل انجام دهید. ابتدا کاور ترموستات قدیمی را برداشته و سپس با تلفن همراه خود از نحوه اتصال سیم های داخلی آن عکس بگیرید. وقتی آماده نصب ترموستات جدید شدید، این تصویر به عنوان یک مرجع مفید عمل می کند. حالا می توانید سیم ها را جدا کنید. برای آزاد کردن پیچ هایی که سیم ها را در جای خود قرار نگه داشته اند، به یک پیچ گوشتی کوچک احتیاج خواهید داشت. پس از قطع سیم ها، دستگاه قدیمی را برداشته و آماده نصب ترموستات جدید باشید.

3) مرحله سوم: پایه نصب ترموستات جدید را در موقعیت خود ایمن کنید.

پس از طی دو مرحله ساده، پایه جدید را به دیوار پیچ کنید. برای مشخص کردن موقعیت روی دیوار از پایه استفاده نمایید. بعد از سوراخ کردن جای پیچ ها روی دیوار، کم کم پیچ ها را در جای خود قرار داده و قبل از پیچاندن آن ها، سیمها را از حفره های تعبیه شده در پایه تغذیه کنید.

نصب ترموستات

آموزش نصب ترموستات

4) مرحله چهارم: سیم های ترموستات جدید را وصل کنید.

در نصب‌ترموستات بر روی ترموستات جدید حروف مختلفی مانند R و G هک شده است. این حروف نشان می دهند که سیم های رنگی به سمت کدام گیرنده هدایت می شوند. سیم ها را در محل مناسب نصب کنید. برخی اتصال ها ممکن است به پیچ نیاز داشته و برخی با قفل سیم را محکم می کنند. در صورت لزوم، به تصویری که در مرحله 2 گرفته اید مراجعه کنید تا اطمینان حاصل شود که تمام سیم های شما در نقاط مناسب قرار دارند.

5) مرحله پنجم: ترموستات جدید خود را تنظیم کنید.

در فرآیند نصب ترموستات ابتدا با چرخاندن فیوز به سمت داخل، قدرت را در ترموستات باز گردانید. دستورالعمل های همراه با ترموستات جدید خود را خوانده و مراحل پیکربندی آن را دنبال کنید. برخی از ویژگی های اضافی که به آنها امکان می دهد به راحتی از طریق تلفن هوشمند یا لب تاپ کنترل شوند را راه اندازی نمایید.

نصب‌ترموستات شیوا امواج

 نصب ترموستات شیوا امواج دو سری نمایشگر جهت نمایش درجه حرارت فعلی و تنظیم شدن دارد. در این حالت حداقل و حداکثر محدوده از 50- تا 400 درجه سانتیگراد است. در این ترموستات به هنگام نصب باید دقت نمود که قابلیت تصحیح خطای منحنی به میزان 20+/- درجه سانتیگراد فراهم باشد. از لحاظ توانی دارای با خروجی تا 15 آمپر را دارد. همچنین توان بکارگیری در دو حالت سرد یا گرم را به همراه قابلیت تنظیم باقی مانده حرارتی تا 50 درجه را دارا است.  

نصب‌ترموستات میکرومکس

در انتها نگارش راهنمای نصب ترموستات، با نصب ترموستات میکرومکس آشنا شوید:

  • ابتدا فاز و نول را به ترمنیال AH و N متصل نمایید.
  • سر ترموکوپل را به ترمینالها وصل کرده و سپس سیم فاز را به ترمینال 15 متصل و از ترمینال 18 به به بوبین کنتاکتور A2 و از سمت مقابل بوبین A1 را به نول وصل نمایید.
  • در ابتدای نصب ترموستات چنانچه سنسور قطع باشد نمایشگر کلمه SEN را نشان می دهد.
  • برای ورود به بخش Setting کلید Enter را فشار داده تا پارمترهای HOT و یا COOL ظاهر شود.
  • با فشار دادن کلید Enter و نمایش کلمه ON و با استفاده از کلید های تنظیم کننده دمای روشن شدن سیستم را تنظیم کنید.
  • همین تنظیمات برای تنظیم دمای خاموش شدن و تاخیر در خاموش شدن سیستم به کار می رود.
دیدگاه‌ها 4

*
*

  کیاوش صدری پاسخ

  با سلام و وقت بخیر ممنون بابت مقاله خوب نصب ترموستات
  مقاله خوب و کاملی بود.
  بنده بین خرید ترموستات میکرومکس و ترموستات شیوا امواج مرددم.
  میتونید راهنماییم بفرمایید؟

   ADMINTIVA پاسخ

   سلام وقتتون بخیر
   بستگی به نوع کاربردتون داره. باش ماره تلفن زیر تماس بگیرید تا راهنمایی تون کنیم. 09125290759

  زهرا حیدری راد پاسخ

  عااالیییی

   ADMINTIVA پاسخ

   سپاس که همراهمونید