نحوه کار کنترل بار | آشنایی با نحوه کار کنترل بار و تنظیم مجدد آن

نحوه کار کنترل بار

آشنایی با نحوه کار کنترل بار و تنظیم مجدد آن

از انرژی برق در علم الکترونیک با نام «بار» یاد می شود. کنترل بار به کنترل فعال مصرف برق مربوط می گردد. با این وسیله می توان به کنترل و مدیریت انرژی برق طبق سیگنال های در نظر گرفته از بازار برق دست یافت. کنترل بار بخشی مهمی از مفهوم شبکه هوشمند است. بنابراین نحوه کار کنترل بار (load control) اهمیت زیادی دارد.

به موجب این شبکه هوشمند، زیر ساخت های موجود نیز به کنترل هوشمند و فناوری های نظارت مجهز می گردند. این موضوع شبکه ای از بارهای واکنشی و فعال را می پذیرد. تغییر بار، بار منعطف، اقدامات گسترده بار، کاهش بار و … با هم متفاوت هستند.

تغییر بار در کنترل بار

تغییر بار در فرآیندهای صنعتی مورد توجه قرار می گیرد. در جابجایی بار بارگیری مقیاس بالا یا پایین انجام می شود. این جا به جایی بر مبنای سیگنال های قیمت گذاری خارجی اجرا می گردد.

مصرف انرژی برق در اوج انرژی همان زمان هایی است که تقاضا برای مصرف برق بالاست. قیمت انرژی برق در این دوره ها گران است. این مصرف به دوره هایی با قیمت پایین تر و تقاضای کمتر انتقال می یابد. در تکنیک جا به جایی بار، میزان برق مصرفی کم نمی شود و تنها زمان مصرف برق به زمان دیگری موکول می شود. این موضوع برای مصرف بهینه و سودمند برق مورد اهمیت خواهد بود. در این صورت نحوه کار کنترل بار با تولید برق در نیروگاه های انرژی تجدید پذیر همسو می گردد.​

نحوه کار کنترل بار چگونه است؟

پیش از آشنایی با نحوه کار کنترل بار، بهتر است ابتدا با نحوه نصب آن آشنا شوید. برای نصب کنترل بار، سه سیم با جریان فاز به شکل مجزا و تفکیک شده از ۳ کانال گذر می کنند. ضمن اینکه ترمینال 15 و 16 را به شکل سری در مدار فرمان کنتاکتور می گذاریم. از ترمینال 18 نیز می توان برای سیستم های هشداردهنده در زمان قطعی جریان بهره مند شد. دستگاه به وسیله ترمینال a1 و a2 تغذیه خواهد شد.

نحوه کار کنترل بار در راستای بهره مندی ایمن از انرژی برق اهمیت دارد. در این رله سه عدد ترانس وجود دارد. این ترانس ها برای حفظ تعادل انرژی در طرز کار کنترل بار قرار می گیرند.

نحوه کار کنترل بار بدین صورت است که جریان داخلی هر کدام از کانال ها را کنترل و مدیریت می نماید. جریان دریافتی از فازها به شکل آمبر متر انبری اندازه گیری می گردد. این اندازه گیری برای مقایسه با جریان تنظیم شده مورد اهمیت است. اگر جریان از حد تعریف شده بیشتر باشد، در این صورت مصرف کننده از مدار خارج می گردد. نحوه کار کنترل بار از بروز اتفاق و تلفات جلوگیری به عمل می آورد.

بسیاری از موتورها بار اضافی به همراه دارند. برای تنظیم زمان تاخیر از یک پیچ تنظیم بر روی رله نیز استفاده می شود.

تنظیم مجدد کنترل بار

نحوه کار کنترل بار بدین شکل است که باید بعد از هر بار عملکرد به شکل اولیه خود باز گردد. عمل ریست کردن از سه راه متفاوت انجام می شود.

روی دستگاه کنترل بار یک دکمه تنظیم مجدد وجود دارد. برای تنظیم مجدد دستگاه کافی است آن را بفشارید.

عدم اتصال مدار تغذیه در چند ثانیه می تواند دستگاه کنترل بار را به حالت اولیه برگرداند. در چنین حالتی مدار تغذیه رله به مدت چند ثانیه قطع خواهد شد.

تنظیم مجدد خودکار نیز از جمله روش های ریست کردن کنترل بار است. این ریست به شکل اتومات بعد از گذشت یک دقیقه انجام می گیرد و با اتصال ۲ ترمینال t1 و t2 برقرار می گردد.

تفاوت نحوه کار کنترل بار با بی متال ها

نحوه کار کنترل بار با بی متال ها متفاوت است. این دستگاه با استفاده از مدارات الکتریکی از واکنش سریع تر و بهتری در برابر جریان اضافه برخوردار است و دارای عملکرد القایی می باشد.

امیدواریم مطلب نحوه کار کنترل بار  برای شما مفید واقع شده باشد در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نظری برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان تیوا الکتریک در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

دیدگاه‌ها 2

*
*

    علی پورموسی پاسخ

    با تشکر از مطلب کاملی که در زمینه نحوه کار کنترل بار نوشتید. سایر محصولات میکرومکس را نیز به فروش می رسانید؟

      ADMINTIVA پاسخ

      با تشکر از شما دوست عزیز بله سایر محصولات نیز به فروش می رسد شما می توانید با مراجعه به این لینک در ج شده سایر محصولات میکرومکس رو نیز مشاهده کنید.