نحوه کار آمپرمتر

نحوه کار آمپرمتر

آمپرمتر و کاربرد آن

      اما شاید پیدا کردن تعداد حاملان بار عبوری از مدار چندان کار ساده ای نباشد ، به همین منظور بهتر است از روش دیگری برای پیدا کردن شدت جریان الکتریکی گذرنده از سیم ، استفاده کنیم .  پیش از آنکه با نحوه کار آمپرمتر آشنا شویم بهتر است کمی بیشتر از آن بدانیم . آمپر متر یا آمپرسنج وسیله ای است که به منظور اندازه گیری شدت جریان الکتریکی عبوری از مدار طراحی شده است . آمپرسنج ها به گونه ای طراحی می شوند تا کمترین مقاومت الکتریکی را در برابر جریان گذرنده از سیم داشته باشند . این کار به آنها این امکان را می دهد تا اجازه دهند تمام جریان از درونشان عبور کرده و آن را گزارش کنند . هرچه مقاومت آمپر متر کمتر باشد دقت آن در گزارش شدت جریان عبوری نیز بیشتر است .

طرز کار آمپر متر

      همانطور که گفته شد آمپرسنج ها مقاومت بسیار ناچیزی در مقابل عبور جریان الکتریکی دارند ، از این رو به هنگام قرارگیری در مدار اجازه می دهند تا تمام جریان از درونشان عبور کند . درون آمپرسنج های اولیه آهنربای الکتریکی کوچکی قرار داشت که به یک عقربه متصل بود . به هنگامی که جریان وارد آمپر متر می شد آهنربا فعال شده و باعث انحراف عقربه از حالت تراز می شد . با درک درستی از رابطه بین این انحراف و شدت جریان آمپر متر می توانست شدت جریان گذرنده را به خوبی گزارش کند .

   امروزه آمپرسنج های آنالوگ دیگر از دور خارج شده و جای خود را به آمپر متر های دیجیتال داده اند ، که از دقت و کیفیت بهتری برخوردار هستند . حال آماده هستیم تا با نحوه کار آمپرمتر    بیشتر آشنا شویم .

نحوه کار آمپر متر

      اما چگونه می توان از آمپر متر استفاده کرد و آن را در مدار نصب نمود ؟ همانطور که گفته شد آمپر متر مقاومت بسیار ناچیزی دارد ، در نتیجه اگر به صورت موازی در مدار بسته شود ممکن است باعث تقسیم جریان شده و در عملکرد مدار اختلال ایجاد کند . به همین منظور آمپرمتر ها را باید به صورت متوالی در مدار قرار دهیم .

      به همین منظور در همه آنها یک سیم یا سوکت ورودی و یک قسمت دیگر به عنوان خروجی در نظر گرفته شده است .همانطور که میدانیم به صورت توافقی جهت جریان را در مدار همیشه از پایانه مثبت منبع تغذیه به سمت پایانه منفی آن در نظر میگیریم . در نتیجه برای نصب آمپرسنج باید سیم یا سوکت ورودی آن را به سمت پایانه مثبت و خروجی آن را به پایانه منفی متصل کنیم .

      تذکر : توجه داشته باشید در مدارهای پیچیده تر در صورت وجود حلقه های موازی در مدار ، نحوه کار آمپرمتر (ampermeter) متفاوت است ، به این صورت که اگر آمپر متر روی این حلقه ها نصب شود عددی که نشان می دهد برابر با شدت جریان گذرنده از مدار ، در همان حلقه است که با شدت جریان کل مغایرت دارد .

دیدگاه‌ها 4

*
*

  سولماز کریمی پاسخ

  با تشکر از مطبل کامل و جامعی که در زمینه نحوه کار آمپرمتر نوشتید. بسیار کامل بود.

   ADMINTIVA پاسخ

   با سپاس فراوان از همراهی شما

  سهیل جعفرپور پاسخ

  خسته نباشید. از بین برند هایی که در حال حاضر در فروشگاهتان به فروش می رسانید کدلم برند برای خرید آمپرمتر مناسب تر می باشد و دارای عمر بیشتری هست؟

   ADMINTIVA پاسخ

   ممنون آقای جعفرپور ، شما می توانید با فروشگاه تماس حاصل فرمایید تا شما را در این زمینه بیشتر راهتمایی کنند. اما به صورت کلی برند میکرومکس برای خرید محصولات برقی صنعتی مناسب تر می باشد.